Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Dolnym Śląsku pochowana jest święta, do której pielgrzymują wierni z całej Polski. Spoczęła w Trzebnicy

Tomasz Pawlak
Wideo
od 16 lat
Święta Jadwiga Śląska, znana również jako Święta Jadwiga Śląska Księżna, była śląską księżniczką. Urodziła się około 1174 roku i była córką księcia Henryka Brodatego, który był księciem śląskim, oraz księżniczki Hedwig z Andechs-Meran. Jadwiga była żoną Henryka I Brodatego, księcia śląskiego z rodu Piastów. Została świętą, która spoczęła w grobie w Trzebnicy.

Grób Świętej Jadwigi Śląskiej znajduje się w Trzebnicy

Jadwiga Śląska to jedna z wybitnych postaci, których grób możemy znaleźć na Dolnym Śląsku. Była znana ze swojej pobożności i dobroczynności. Po śmierci męża w 1238 roku poświęciła się życiu zakonnemu. W 1267 roku założyła klasztor klarysek w Trzebnicy, gdzie poświęciła resztę swojego życia modlitwie, pracy charytatywnej i służbie Bogu.

W 1267 roku, w wieku około 60 lat, Jadwiga zmarła. Została ogłoszona świętą przez Kościół Katolicki ze względu na swoje święte życie i oddanie Bogu oraz pracę na rzecz ubogich i potrzebujących. Święto św. Jadwigi Śląskiej obchodzone jest 15 października. Jej kult jest szczególnie silny w Polsce, a jej życie i działalność są nadal inspiracją dla wielu ludzi.

Henryk i Jadwiga byli wzorowym małżeństwem. Mieli 7 dzieci, z których pięcioro szybko umarło. Tylko dwoje weszło w okres dorosłości.

"Ostatnich 28 lat pożycia małżeńskiego małżonkowie przeżyli wstrzemięźliwie, związani ślubem czystości zawartym uroczyście w 1209 roku przed biskupem wrocławskim Wawrzyńcem. Jadwiga miała w chwili składania tego ślubu ok. 33 lat, a Henryk Brodaty ok. 43.
(...) Jej dwór słynął z karności i dobrych obyczajów, gdyż księżna dbała o dobór osób. Macierzyńską troską otaczała służbę dworu. Wyposażyła wiele kościołów w szaty liturgiczne haftowane ręką jej i jej dwórek. Do dworu księżnej należała również niewielka grupa mężczyzn duchownych i świeckich. Księżna bardzo troszczyła się o to, aby urzędnicy w jej dobrach nie uciskali poddanych kmieci. Obniżyła im czynsze, przewodniczyła sądom, darowała grzywny karne, a w razie klęsk nakazywała mimo protestów zarządców rozdawać ziarno, mięso, sól itp. Zorganizowała także szpitalik dworski, gdzie codziennie znajdowało utrzymanie 13 chorych i kalek (liczba ta miała symbolizować Pana Jezusa w otoczeniu 12 Apostołów). W czasie objazdów księstwa osobiście odwiedzała chorych i wspierała hojnie ubogich" - czytamy na stronie brewiarz.pl.

Wspominamy ją także 1 i 2 listopada, w Dniu Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny.

Grób Świętej Jadwigi jest najważniejszym miejscem sanktuarium w Trzebnicy. Grobowiec postawiono w XVII wieku, a do budowy użyto czarnego i różowego marmuru. Postać świętej wykonana jest z alabastru. Dookoła sarkofagu znajdują są święci oraz epitafium księżnej Karoliny, która była ostatnią Piastówną linii legnicko-brzeskiej, pochowaną w bazylice w Trzebnicy.

Tutaj spoczywa święta Jadwiga Śląska, zobacz na mapie poniżej

Piesza pielgrzymka z Wrocławia do Trzebnicy. Maszerowało osiem tysięcy osób!

Trzebniczanie pokłonili się świętej Jadwidze. W sobotę wyruszy pielgrzymka z Wrocławia do św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na Dolnym Śląsku pochowana jest święta, do której pielgrzymują wierni z całej Polski. Spoczęła w Trzebnicy - Dolnośląskie Nasze Miasto

Wróć na karpacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto