Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wodospady Karkonoszy od wieków wzbudzają zachwyt. Tłumy turystów na Kamieńczyku i przy Szklarce jeszcze przed wojną

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Kamieńczyk, Szklarka, wodospad Podgórnej, Dziki Wodospad i wodospad Łomniczki to tylko niektóre z naturalnych bogactw, jakie skrywają Karkonosze. Od wieków przyciągają ciekawskich turystów, fotografujących się na ich tle. Na zdjęciach nie brakuje eleganckich pań z początków XX wieku i wycieczek dzieci, otoczonych bernardynami. Zobaczcie najpopularniejsze wodospady na starych zdjęciach.

Dziki Wodospad

To tak naprawdę zapora przeciwrumoszowa wybudowana w latach 1910-1915 na Łomnicy w Karpaczu po serii powodzi, które zniszczyły miasto i okoliczne miejscowości. Dziki Wodospad jest aktualnie jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji przez turystów.

Kaskady Myi

Położone na wysokości 547 m n.p.m. progi skalne znajdują się w Przesiece.

Przełom Kamieńczyka i wodospad Kamieńczyka

Wodospad jest najwyżej położonym w Karkonoszach. Trzy kaskady spadają z wysokości prawie 30 metrów, a za środkową znajduje się sztucznie wykuta grota zwana Złotą Jamą, w której dawniej poszukiwano ametystów i pegmatytów. Wodospad otacza kanion Kamieńczyka, którego długość wynosi 100 m. Jego ściany mają 25 metrów wysokości.

Wodospad Jodłówki

Położony w Borowicach, w Dolinie Jodłówki, to jeden z najbardziej malowniczych wodospadów w Polsce. Spacer szlakiem do wodospadu powinien zająć nie dłużej niż 20 minut. Potok jest położony w zalesionym jarze.

Wodospad Łaby

To jeden z najbardziej rozpoznawalnych wodospadów w Czechach. Znajduje się w Sudetach Zachodnich, a jego powstanie związane jest z erozją Łaby. W pobliżu znajduje się schronisko, a do dyspozycji turystów jest również drewniany mostek widokowy.

Wodospad Łomniczki

Wodospad lub kaskady Łomniczki znajdują się na zachodnim zboczu Kotła Łomniczki poniżej Równi pod Śnieżką. To najdłuższy ciąg kaskad w Karkonoszach i wynosi około 300 metrów.

Wodospad Mumlawy

Znajduje się nieopodal czeskiego Harrachova tuż za granicą z Jakuszycami. Leży na potoku Mumlawa i tworzy mniejsze lub większe kaskady, które spływają po "czarcich okach", czyli kotłach eworsyjnych powstałych tu na przestrzeni tysięcy lat.

Wodospad Panczawy

Jest jednym z najwyższych w Europie i najwyższym w czeskich Karkonoszach. Ma wysokość 148 m, a całkowita wysokość kaskad wynosi aż 250 m.

Wodospad Podgórnej

znajduje się w Przesiece i w ostatnich latach bije rekordy popularności. Zimą chętnie zaglądają tu amatorzy morsowania, a latem tłumy turystów. To trzeci, pod względem wysokości, wodospad w polskiej części Karkonoszy, położny na wysokości 547 m n.p.m. Powyżej kaskady i poniżej ustawione są drewniane mostki, z których można go podziwiać.

Wodospad Szklarki

To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych wodospadów w Karkonoszach. Podróż z parkingu zajmuje tylko kilka minut. Jest to drugi, pod względem wysokości, wodospad w Karkonoszach (ponad 13 m.), a jego wody spływają charakterystyczną kaskadą, która zwęża się ku dołowi.

Wodospady Karkonoszy od wieków wzbudzają zachwyt. Tłumy tury...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na karpacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto