MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nad Stawy Podgórzyńskie ciągną wędkarze, rowerzyści i spacerowicze. Przepiękne widoki znad stawów na Karkonosze, nigdy się nie znudzą

Alina Gierak
Do stawów blisko jest z Jeleniej Góry. Tu ulubione miejsce na rodzinne wyprawy. Można dojechać rowerem
Do stawów blisko jest z Jeleniej Góry. Tu ulubione miejsce na rodzinne wyprawy. Można dojechać rowerem PAG
Magiczne miejsce u podnóża Karkonoszy zachwyca o każdej porze roku. Kompleks 22 stawów położony na granicy Podgórzyna i Cieplic Śląskich-Zdroju, to wspaniały pomysł na spacer. Lubią tu przyjeżdżać rowerzyści, bo ścieżka prowadzi z centrum miasta i osiedla Czarne. Nie brakuje tu wędkarzy i spacerowiczów. Stawy Podgórzyńskie są unikalne. Ich historia sięga XV wieku.

Stawy Podgórzyńskie zostały założone przez zakon cystersów. W XVIII wieku należały do rodu Schaffgotschów z Cieplic. Wtedy też zostały rozbudowane, tworząc kompleks 67 zbiorników. Był to największy system stawów hodowlanych w Sudetach.

Kompleks stawów w Podgórzynie usytuowany jest w naturalnym obniżeniu Kotliny Jeleniogórskiej, w dorzeczu Bobru. Leży pomiędzy Podgórzynem, Sobieszowem, Cieplicami a Marczycami, w pobliżu zalewu Sosnówka. Zasilany jest wodami aż 3 strumieni – Wrzosówki, Podgórnej i Czerwonki. Łącznie zajmuje powierzchnię ponad 100 hektarów. Maksymalna głębokość, jaką osiągają tutejsze zbiorniki wodne, to 2,5 metra.

Ważnym wydarzeniem dla rozwoju tych terenów było poprowadzenie, w 1911 roku, przez groblę dzielącą stawy, linii tramwajowej z Cieplic do Podgórzyna. Linia ta funkcjonowała aż do roku 1964. Często wykorzystywali ją nie tylko mieszkańcy, ale także kuracjusze i turyści.

Obecnie kompleks składa się z 22 stawów i należy do osoby prywatnej, a ścieżki dookoła zbiorników tworzą trasę spacerową dla każdego, kto uwielbia zachwycać się przyrodą i jej dobrodziejstwami.

Stawy Podgórzyńskie są terenem, na którym gnieździ się wiele gatunków ptaków. Można spotkać tu m.in.: czaplę siwą, czajkę, perkoza dwuczubowego, kulona, różne gatunki kaczek, gęsi i łabędzie. To także raj dla drapieżników: myszołowów, jastrzębi, krogulca, sokoła wędrownego czy rybołowa.

Na terenie stawów znajduje się także ogólnodostępne łowisko. Hodowane są tam m.in. karpie, amury, jesiotry, pstrągi i tołpygi.

Będąc na Stawach Podgórzyńskich odwiedź również Zamek Księcia Henryka!

Nad brzegiem jednego ze stawów mieści się restauracja z olbrzymim tarasem. W takim klimacie posiłek smakuje jeszcze lepiej, a w karcie dań każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Dla miłośników ryb to szczególna gratka, ponieważ serwowane ryby pochodzą właśnie z tutejszych stawów.

Zobaczcie jak jest tutaj pięknie! To miejsce zapiera dech w piersiach!

Do stawów blisko jest z Jeleniej Góry. Tu ulubione miejsce na rodzinne wyprawy. Można dojechać rowerem

Nad Stawy Podgórzyńskie ciągną wędkarze, rowerzyści i spacer...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na karpacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto