18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karpacz: Zagospodarują deptak. Są już projekty (ZDJĘCIA)

Rafał Święcki
Przedstawiono pomysły na zagospodarowanie deptaka w Karpaczu. Mieszkańcy kurortu zapoznali się z czterema propozycjami zespołów projektowych.

Na prezentacji projektów pojawiło się ok. 60 osób, w tym liczna reprezentacja mieszkańców, inwestorów i radnych z Karpacza. Są to prace przygotowane w czterech niezależnych grupach projektowych złożonych ze specjalistów w zakresie planowania przestrzeni publicznych.

Zobacz też: Szlak niebieski do wodospadu Szklarka zamknięty

Projekt 1: „Zielony potok”

Pierwsza grupa, tzw. Zespół zielony, skupiła się na wprowadzeniu do przestrzeni deptaka dominującej zieleni. Prowadzący prezentację architekt Janusz Pulikowski powiedział: Propozycja zakorzeniona jest w otaczającym Karpacz krajobrazie - dużej ilości zieleni oraz przepływającym potoku. Stąd nasza koncepcja nazywa się Karpacz - Zielony potok. Grupa stworzyła projekt, który zakłada przebieg centralnie położonego zielonego pasa nasadzeń o szerokości kilku metrów wzdłuż całego deptaka. Pomiędzy zielonymi fragmentami, w miejscach gdzie dziś swoją działalność prowadzą restauracje i punkty gastronomiczne, przewidziane byłyby centralnie umiejscowione ogródki gastronomiczne. Uspójnione kolorystycznie parasole stworzyłyby ład na całej długości. Obecnie mamy próżnię - pomimo szerokiej przestrzeni nie jest ona przez ludzi przyjęta i wykorzystywana. Zielony dywan miałby to zmienić. Chcemy, by ludzie na siebie patrzyli, by było to otwarte miejsce dla spotkań. W myśl tej zasady chcemy zaprojektować także miejsca do odpoczynku z kubistycznymi meblami miejskimi - tak, by przebywający tam ludzie byli zwróceni ku sobie twarzami - dodał Janusz Pulikowski.

Przeczytaj też: Oświadczenie zarządu PTTK w sprawie akcji "Ratujmy Samotnię"

Projekt 2: Skarpa jako naturalny element Karpacza

Druga grupa skupiła się na skarpach, które dziś wyłożone są w Karpaczu ozdobną kostką. Rozwiązania z prezentacji o nazwie Skarpa - wygórowany deptak z Karpacza zakładają wykorzystanie naturalnego ukształtowania terenu wokół deptaka. W miejscach, gdzie pozwala na to charakterystyka skarpy, wybudowane miałyby zostać podesty/poziomy, które stałyby się naturalnymi przestrzeniami do wypoczynku dla turystów. Prowadzący podkreślali, że „skarpy należy adaptować, a nie je niwelować”. Odpowiednie zagospodarowanie tych miejsc pozwoliłoby na stworzenie naturalnej widowni (na setki lub tysiące widzów) dla atrakcji organizowanych w przestrzeni deptaka. Dobrze zaprojektowane podesty, wypełnione także meblami miejskimi, mogłyby być alternatywą dla klasycznych ławek. Na projektach pokazano, jak wiele jest dziś miejsc mogących posłużyć właśnie do realizacji koncepcji skarpy jako dominującego elementu deptaka.

Druga grupa skupiła się także na rozwiązaniach pozwalających rozwinąć istniejące atrakcje w rejonie centrum Karpacza, tak, by różnorodne środowiska znalazły miejsce wypoczynku dla siebie. Przykład: wykorzystanie skarpy jako ogólnodostępnej ściany wspinaczkowej, czy naturalnej konstrukcji pod zjeżdżalnie przy stoku Kolorowa. Idea to otwarcie przestrzeni i poszukiwanie rozwiązań, które podkreślałyby górski charakter. Wszystkie atrakcje i punkty widokowe zaznaczone miałyby być na umiejscowionej w nawierzchni czerwonej linii. Projektanci zadbali także o komunikację, która byłaby obsługiwana przez system parkingów wokół centrum.

Projekt 3: strefy tematyczne

Trzecia grupa podkreślała, że przy projektowaniu własnej koncepcji mocno wykorzystywane były sugestie pochodzące od mieszkańców, tj. wskazówki o pożądanych przyszłych atrakcjach dla całego spectrum turystów odwiedzających Karpacz. Projektanci skupili się zatem na wytyczeniu specjalnych stref tematycznych (np. znaczne poszerzenie strefy przy stoku Kolorowa, z nowymi punktami usługowymi i atrakcjami sportowymi), powiązanych także komunikacyjnie z planowaną siatką parkingów dla zmotoryzowanych. Wykorzystano argumenty, które padały z ust mieszkańców podczas pierwszego spotkania z projektantami, tj. aby tak rozświetlić centrum, by iluminacja była przyjazna zarówno dla gości, jak i dla mieszkańców. Zaproponowano zatem system oświetlenia skierowanego w dół, który ciepłym światłem ma wprowadzać specyficzny tajemniczy klimat, a w połączeniu z ozdobnymi lampami LED usadzonymi w ziemi - podkreślać nowoczesny charakter centrum. Wspomniane podświetlone pasy w nawierzchni deptaka byłyby umiejscowione nieprzypadkowo - odwzorowywać miałyby bowiem tzw. poziomice, podkreślając górzysty teren i charakter miasta oraz stać się nową ekspozycją dla szlaku odkrywców - odcisków butów polskich wspinaczy, który obecnie znajduje się nieopodal Urzędu Miasta. Nowoczesne formy miałaby zostać połączone z tradycyjnymi regionalnymi zdobieniami na meblach miejskich i elewacjach budynków dzięki kompilacji nowoczesnych materiałów (drewno egzotyczne, stal szczotkowana) z rzeźbionymi elementami.

Projekt 4: Nowy pakiet atrakcji dla Karpacza wokół iluzji

Punktem wyjścia dla zespołu projektowego, który zaprezentował swoje propozycje jako ostatni, było miejsce zaburzonej grawitacji w drodze na parking przy wyciągu na Kopę. Pozostając w tej tematyce grupa przygotowała szereg atrakcji rozwijających dotychczasową ofertę dla turystów.

Na przykład park iluzji, gdzie miałyby zostać umieszczone instalacje „oszukujące ludzkie oko” - wykorzystujące percepcję, obszar dla miejskich artystów-performerów, zawrócony strumień, który płynąłby „pod górę”, 3D street art - malunki na powierzchni deptaka załamujące perspektywę, tzw. zberating czy dydaktyczny skwer odkrywców, gdzie stanęłyby modele zdobytych przez himalaistów wierzchołków. Grupa pokazała także pomysły na atrakcje architektoniczne, np. wielopoziomowy parking mechaniczny znany szczególnie z japońskich metropolii, który jednocześnie miałby być tarasem widokowym, „wpuszczenie stoku Kolorowa w przestrzeń deptaka” czy wykorzystanie ścian budynków pod napisy wykonane z zielonego mchu. Zaproponowano także usunięcie wszelkich barier architektonicznych, tak by nowa przestrzeń publiczna była przyjazna dla osób niepełnosprawnych.

Zebrani na sali mieszkańcy, turyści i inwestorzy wskazywali na dużą ilość pomysłów, żywo komentując każdy z nich. Po prezentacjach zbierano także koncepcje na tymczasowe zagospodarowanie deptaka - do momentu rozpoczęcia prac budowlanych. Okazją do zgłaszania uwag będzie zaplanowane na wtorek (25 czerwca 2013 roku) na godz. 11 specjalne otwarte spotkanie ws. deptaka w Urzędzie Miasta w Karpaczu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na karpacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto