18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Deptak w Karpaczu: Zobacz najciekawszy projekt (WIZUALIZACJE)

Rafał Święcki
Deptak w Karpaczu: projekt Skarpa
Deptak w Karpaczu: projekt Skarpa UM Karpacz
Deptak w Karpaczu: Prace nad koncepcją zagospodarowania centrum Karpacza weszły w decydującą fazę. Recenzenci wybrali najlepszy projekt. Jest nim "Skarpa" - wygórowany deptak w Karpaczu. Plansze z wizualizacjami można obejrzeć na ul. Konstytucji 3 Maja, która ma zamienić się w deptak.

Prace oceniane były przez zarząd i ekspertów Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz specjalistów od projektowania przestrzeni publicznych.

Skarpa - wygórowany deptak w Karpaczu

Najwięcej pozytywnych ocen otrzymał zespół nr 2 (Paweł Cichoński, Anna Smolińska, Tomasz Smoliński, Katarzyna Ganowska), który przygotował projekt wykorzystujący naturalne ukształtowanie terenu, jego spadki, skały i górzystość, zarówno w przestrzeni samego deptaka, jak i całego centrum. Podkreślano, że naturalne skarpy należy adaptować, korzystać z nich, a nie je niwelować.

Pomysł na deptak w Karpaczu

Zdaniem zespołu recenzentów, na uwagę zasługuje to, że zespół ma pomysł na deptak w Karpaczu – tak zaprojektowana przestrzeń tętni życiem. Potwierdza to jeden z recenzentów, Paweł Hawrylak:

Największym atutem tej pracy jest odwaga i konsekwencja. Bardzo ważna jest spójność w podkreślaniu górskiego charakteru i używanie wszelkich różnic w terenie - murków oporowych, schodków - do tworzenia atrakcyjnych miejsc wypoczynku. Kreowana jest prawdziwie górska przestrzeń publiczna.

Zespół rekomendował bowiem przystosowanie wszelkich naturalnych miejsc (skarpy) do tworzenia otwartej przestrzeni publicznej, m.in stopniowanie drewnianych podestów do odpoczynku turystów, ale także jako naturalnej trybuny do oglądania imprez odbywających się na deptaku w Karpaczu.

Pomarańczowa linia oznaczy deptak w Karpaczu

Włodzimierz Szostek, urbanista, wieloletni działacz i prezes stowarzyszeń urbanistów i architektów, dodał:

Wskazano tu skarpę jako formę, która powinna stać u podstaw kreacji nowych elementów zagospodarowania oraz przekształcania terenu. Jednocześnie przyjęto, że deptak w całym swoim ciągu potrzebuje jednego czytelnego motywu przewodniego, wiążącego przestrzenie materialne i niematerialne.

Zespół oparł swoją koncepcję na deptak w Karpaczu na pomarańczowej linii, której nieregularny przebieg podkreślać będzie górzysty teren, a dodatkowo stanowić będzie oś atrakcji deptaka (podzielenie centrum na strefy tematyczne). W punktach widokowych linia ma, w zamyśle projektantów, wystawać ponad posadzkę deptaka tworząc „bramy widokowe” wskazujące idealne miejsce obserwacji i nakierowując turystów na ciekawe widoki.

Mieszkańcy zdecydują jaki będzie deptak w Karpaczu

Choć powstały już cztery finalne niezależne koncepcje, proces projektowania deptaka jeszcze się nie zakończył. Przygotowane przez zespoły projekty zostaną wkrótce wystawione na głównej ulicy Karpacza celem zapoznania mieszkańców, turystów i potencjalnych inwestorów. Następnie odbędzie się otwarte głosowanie przed stworzeniem ostatecznego projektu na deptak w Karpaczu.

Pieniądze na deptak w Karpaczu

Kolejnym krokiem, ale najważniejszym, po konsultacjach z mieszkańcami i turystami oraz stworzeniem ostatecznego projektu, jest pozyskanie częściowego finansowania ze środków Unii Europejskiej na deptak w Karpaczu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na karpacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto