MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czekają na was tańce, śpiewy, radosne biesiadowanie, świętojańskie atrakcje i niesamowite koncerty. Zagrają zespoły Dzikie Jabłka i Dagadana

Alina Gierak
Alina Gierak
Noc Świętojańska to święto ognia, wody, miłości i księżyca. W Jeleniej Górze bawić będziemy się pod Chojnikiem
Noc Świętojańska to święto ognia, wody, miłości i księżyca. W Jeleniej Górze bawić będziemy się pod Chojnikiem Wojciech Wojtkiewicz /Polskapress
Przed nami Noc świętojańska. Dawne ludy Słowian wierzyły w jej wyjątkową moc i wykorzystywały ją do przyciągania szczęścia, zdrowia i pomyślności. Dzisiaj to czas wspólnej zabawy, palenia ognisk, szukania kwiatu paproci i puszczania wianków. W Jeleniej Górze biesiadować będziemy w taką noc pod Chojnikiem. Będzie mnóstwo atrakcji.

Noc Świętojańska pod Chojnikiem

Zabawa w Transgranicznym Centrum Turystki Aktywnej w Sobieszowie przy ulicy Bronka Czecha w Jeleniej Górze rozpocznie się o godz. 12.00 i potrwa do 24.00.

O paleniu ognisk i puszczaniu wianków w Noc Świętojańską czytaj TUTAJ

Co w programie

  • od 12:00 - jarmarkowe stoiska z rękodziełem i pysznościami, strefa dmuchańców, gastronomia
  • 13.00-19.00 - polsko-czeskie WARSZTATY świętojańskie dla małych i dużych oraz POKAZY rzemiosła
  • od 19:00 - świętojańskie OGNISKO pod gwiazdami (można przynieść ze sobą coś dobrego do upieczenia), szukanie kwiatu paproci
  • 15.30 - powarsztatowy pokaz polskich i czeskich zespołów ludowych pod batutą Moniki Frąckiewicz-Motyki (Sybiracy i Kresowianie oraz Fidle)
  • 17.00 - FolkLove. Podróż przez czas i przestrzeń łączącą światy fantastyczne z tradycją. Mieszanka ludowej muzyki słowiańskiej, fińskiej oraz bałkańskiej, okraszona świeżym spojrzeniem.
  • 18.00 - Unplagged/etno-folk CZ
  • 19.30 - DZIKIE JABŁKA Repertuar zespołu Dzikie Jabłka to niezbadane obszary muzyki etnicznej. To wspólnie brzmiące dwa żywioły: słowiańska melodyjna nuta i porywający rytm afrykańskich bębnów. To nie inspiracja Afryką czy polskim folklorem, lecz ich żywe zespolenie. Ta muzyka jest jak drzewo, które rośnie w polskim ogrodzie, ale korzeniami sięga aż do Afryki. Jak jabłoń, która daje owoce piękne i soczyste, a smak ich jest bardzo swojski i egzotyczny zarazem.
  • 21.30 - DAGADANA. Grupa znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy worldmusic. W swojej twórczości sięga po mądrości przodków zamknięte w opowieściach słyszanych w pieśniach obrzędowych.
  • 22.30 - Atma Mai - TANIEC 5 RYTMÓW

Poznajcie polskie zwyczaje Nocy Świętojańskiej

  • Palenie ognisk.
    Przy rozpalonych ogniskach tańczono oraz przeskakiwano przez nie. Ogień miał być sposobem na wypędzenie zła, zapewnienie zdrowia, pomyślności oraz płodności. Skok przez ognisko pary trzymającej się, wróżył udane małżeństwo. Dym z ognisk zapewniał dobrą pogodę w czasie żniw, a według dawnych wierzeń dodatkowo chronił przed złymi urokami.
  • Puszczanie wianków na wodę
    Dziewczęta w dzień zbierały kwiaty, plotły wianki i w Noc Świętojańską rzucały je do rzeki. Zgodnie z dawnymi wierzeniami, wianek powinien powstać z najpiękniejszych kwiatów i czarodziejskich ziół, a dodatkowo zawierać także element ognia: łuczywo, korę czy woskowe świece. Taka wiązanka powinna zostać wyłowiona z rzeki przez kawalera. Jeśli się tak nie stało, właścicielka wianka mogła nie zaznać miłości przez cały rok. Jeśli młody mężczyzna w czasie Nocy nie pochwycił żadnego wianka, również i on kolejne dwanaście miesięcy miał żyć samotnie. Wianki miały nie tylko przyciągnąć kawalera. Równie chętnie pleciono wianki ochronne dla gospodarstw, przyciągające pieniądze lub zabezpieczające przed chorobą.
  • Szukanie kwiatu paproci
    Nieodłącznym elementem dawnej Nocy Kupały było poszukiwanie paproci, zwanej perunowym kwieciem (od imienia słowiańskiego boga Peruna). Zakwitała ona raz do roku, właśnie w czasie letniego przesilenia. Zgodnie z przekazem, odszukać mógł ją tylko człowiek sprawiedliwy, który nie wyrządził nikomu krzywdy. Znalezienie perunowego kwiecia, zapewniało szczęście i bogactwo.
  • Sobótkowa kąpiel
    Święcenie wody stanowiło jeden z chrześcijańskich rytuałów związanych z uroczystościami dnia Świętego Jana. Dawniej wierzono, że sobótkowa kąpiel oczyszcza ciało i duszę, zapewniając jednocześnie zdrowie i płodność. Po nocy świętego Jana warto zatem przejść się boso po zroszonej trawie, aby zyskać atrakcyjność dla płci przeciwnej. Wierzono, że do święta Kupały nie można kąpać się w czasie dnia w rzekach, strumieniach czy jeziorach. Kąpiel po zmroku lub przed wschodem słońca była dozwolona. Miała leczyć rozmaite dolegliwości, jako że woda była wówczas uzdrawiającym żywiołem należącym do księżyca.

Czytaj także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na karpacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto