Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znaczne zagrożenie lawinowe w Karkonoszach

RS
W górach wciąż przybywa śniegu. W ostaniach dniach jego pokrywa urosła o 20 cm. W Karkonoszach utrzymuje się trzeci stopień zagrożenia lawinowego. W pięciostopniowej skali oznacza to znaczne niebezpieczeństwo schodzenia lawin. Specjaliści prognozują możliwość występowania ciężkich lawin typu płytowego.

Zwykle o tej porze roku pokrywa śnieżna przygotowuje się już do tajania, co objawia się wyrównaną temperaturą w całym jej profilu w okolicach 0 stopni Celsjusza, tymczasem aktualnie mamy w pokrywie sytuację, która jest charakterystyczna dla stycznia lub lutego. Utrzymująca się w strefie wierzchowinowej Karkonoszy niska temperatura, nocą spadająca nawet do -15 stopni Celsjusza. Takie warunki sprzyjają powstawaniu specyficznej warstwy w pokrywie śnieżnej, nazywanej szronem wgłębnym. Taka struktura charakteryzuje się obecnością dużych kryształów(5mm) o kańciastym lub kielichowatym kształcie, małą gęstością oraz niską twardością. Występowanie takiej warstwy ma niebagatelne znaczenie dla stabilności pokrywy śnieżnej, gdyż w połączeniu z nadlegającymi nad taką warstwą cięższymi i twardymi warstwami przewianego śniegu, znacznie wzrasta prawdopodobieństwo powstania lawiny typu płytowego.

Pokrywa śnieżna w strefie górnej granicy lasu w Karkonoszach zachodnich osiąga wartość 150-180cm, w miejscach, z których śnieg jest wywiewany jest to około 50-100cm, natomiast w miejscach akumulacji śniegu ok. 200-250cm.

Przedłużająca się zima w górach i występowanie pokrywy śnieżnej powoduje większy niż zwykle stres dla roślinności, taki wpływ śniegu na roślinność nazywa się ekologią śniegu (ang. snow ecology), a działalność pokrywy śnieżnej i osadów stałych w postaci szreni powoduje uszkodzenia mechaniczne drzew, łamiąc gałęzie lub nawet pnie drzew narażonych na częste występowanie w/w czynników stresujących.

Prognozy na najbliższy tydzień, nie zakładają zmiany pogody na wiosenną, co w dalszym ciągu będzie powodować przyrost pokrywy śnieżnej, temperatura zaś sprzyjać będzie procesom metamorfizmu pokrywy śnieżnej, a działalność wiatru powstawianiu tzw. poduch śnieżnych. Wobec powyższego warunki w górach nadal będą w pełni zimowe, a zagrożenie lawinowe będzie wysokie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na karpacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto