Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w przeglądach kominiarskich. Od 18 września pojawią się protokoły online

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Od 18 września kominiarze będą pytali o stan techniczny budynku. Grubość ścian, wysokość kondygnacji, moc kotła i wiele innych informacji trafi do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Od 18 września kominiarze będą pytali o stan techniczny budynku. Grubość ścian, wysokość kondygnacji, moc kotła i wiele innych informacji trafi do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Piotr Krzyżanowski
Od 18 września jedynym dowodem aktualnego przeglądu komina będzie e-protokół. Kominiarze zaczną też zbierać informacje na temat stanu technicznego budynków. Warto się do tego przygotować.

Spis treści

Od 18 września br. wykonanie przeglądu przewodów kominowych potwierdzi protokół elektroniczny.

- Będzie to jedyny, ważny dowód wypełnienia tego obowiązku. E-protokół całkowicie zastąpi dotychczasowy dokument papierowy – informuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. - Będzie można go zobaczyć na swoim koncie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) od razu po przeglądzie komina i w każdej chwili go pobrać.

CEEB - podstawowe narzędzie pracy kominiarza

Zmiana ma związek z uruchomieniem wszystkich funkcji CEEB, czyli internetowej ewidencji źródeł ciepła i spalania paliw, która działa od 1 lipca 2021 r. Do 30 czerwca 2022 roku właściciele i zarządcy budynków powinni złożyć do CEEB deklaracje na temat stosowanych źródeł ciepła i zdecydowana większość obywateli wywiązała się z tego obowiązku w terminie.

- Z dniem 18 września br. CEEB stanie się podstawowym narzędziem pracy każdego kominiarza w naszym kraju – zapowiada GUNB.

Poza wyczyszczeniem kominów i wystawieniem e-protokołu, kominiarze będą mieli dodatkowe zadania. - Czynności wykonywane przez mistrzów kominiarskich zostały rozszerzone między innymi o inwentaryzację źródeł ciepła – informuje Krajowa Izba Kominiarzy. - Zapewnienie odpowiedniego poziomu usług, prócz większego nakładu pracy, wymagało będzie uzyskania danych o charakterze technicznym budynków, niedostępnych dla służby kominiarskiej. W związku z tym oczekujemy ścisłej współpracy z zarządcami.

Drabina i laptop

Typ budynku, rok budowy, średnia wysokość kondygnacji, grubość ocieplenia podłogi i stropu, grubość ścian, stan stolarki okiennej, jaka jest moc kotła i jego sprawność – to nie wszystkie pytania, które padną po przeglądzie komina.
- Dlatego do tego spotkania warto się wcześniej przygotować – podpowiada Tomasz Opłat, prezes kujawsko-pomorskiego oddziału Krajowej Izby Kominiarzy w Bydgoszczy.
Jak będzie to wyglądało? Czy od 18 września do narzędzi kominiarskich dołączy laptop?

- Albo będziemy przyjeżdżać ze swoimi laptopami i sporządzać protokół online u klienta, albo będziemy zbierać dane i potem uzupełniać protokół w biurze – odpowiada Tomasz Opłat.

Nowe e-usługi

GUNB informuje, że od 18 września, za pośrednictwem CEEB, obywatele będą mogli zamówić inwentaryzację budynku oraz zgłosić tzw. kopciucha. - E-usługi przeznaczone są również dla pracowników administracji publicznej. Umożliwią im wprowadzanie danych i generowanie raportów – podaje GUNB.

CEEB ma się też przydać kominiarzom i osobom z uprawnieniami budowlanymi. - E-usługi pozwolą przedsiębiorcom zapisać się do wykazu osób uprawnionych, by mogły wprowadzać dane do systemu i tworzyć w nim dokumenty – wyjaśnia GUNB.
Dane CEEB są podstawą do planowania lokalnej i ogólnokrajowej polityki niskoemisyjnej. Długofalowym efektem CEEB ma być poprawa jakości powietrza w Polsce.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto