Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybierasz się w Karkonosze? Nie lekceważ ich! Pasmo górskie jest piękne ale też niebezpieczne!

HAK
Marcin Oliva Soto
Karkonosze to piękne pasmo górskie, jednak wielu turystów zapomina o tym, że potrafią być równie niebezpieczne. Świadczy o tym liczba akcji ratunkowych przeprowadzanych każdego roku przez Grupę Karkonoską GOPR.

- Od początku 2017 roku do końca października przeprowadziliśmy 493 działania w górach, a w samym październiku wypraw było 180 - mówi Sławomir Czubak, naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR. Od kilku lat górscy ratownicy notują wzrost liczby wypadków. Związane jest to przede wszystkich ze wzrostem turystów odwiedzających Karkonoski Park Narodowy i Góry Izerskie. Rocznie jest ich ponad 2 miliony! To ogromna liczba osób. - Niestety Karkonosze są traktowane lekceważąco przez turystów, z tego względu, że są to góry dość niskie. W okresie letnim, przykładowo, szlak na szczyt Śnieżki jest łatwy do pokonania. Wędruje się brukową drogą. Turyści pamiętają wyprawę letnią i wyobrażają sobie, że zimą będzie równie łatwo. Niestety tak nie jest. Karkonosze są górami bardzo kapryśnymi, mają zmienny i trudny klimat. Klimat panujący u nas na wysokości 1400 m.n.p.m. jest porównywalny z klimatem panującym w Alpach na poziomie 2400 m.n.p.m. Gór nigdy nie wolno lekceważyć - przestrzega Sławomir Czubak.

Weekendowi turyści, którzy odwiedzają Karpacz czy Szklarską Porębę powinni pamiętać, że o ile w niższych partiach gór może panować jesienna aura, o tyle na szczytach Karkonoszy, Gór Izerskich czy Gór Sowich może być mroźnie i śnieżnie. Przed wyprawą zawsze należy sprawdzić pogodę.
- Aktualne warunki w górach publikujemy codziennie na naszej stronie internetowej www.gopr.org. Szczególnie teraz , w okresie jesiennym sprawdzenie pogody jest bardzo ważne. Nie należy wybierać się w góry bez odpowiedniego obuwia,zimowej odzieży, czapki i rękawiczek - wyjaśnia Artur Ludwig, ratownik dyżurny GK GOPR.
- Nawet w trakcie ostatniego orkanu Grzegorz musieliśmy wyruszyć na pomoc turystom, którzy wpadli w poważne tarapaty. Oczywiście, jesteśmy od tego by nieść pomoc, jednak jeśli wszędzie podawane są komunikaty by pozostać w domach, to w trakcie takiej pogody nie powinno się wybierać w góry. Wielu groźnych sytuacji można by po prostu uniknąć - dodaje Sławomir Czubak.

A co zrobić, jeśli już zgubimy się w Karkonoszach, Górach Izerskich czy Górach Sowich? Ulegniemy wypadkowi lub wpędzimy się w inne tarapaty?
- Należy wezwać pogotowie górskie pod numerem alarmowym 985. Wszystkim osobom wybierającym się w góry polecam też zainstalowanie w telefonie aplikacji „Ratunek”. Jest to aplikacja, która w trakcie zgłoszenia wypadku przez osobę potrzebującą pomocy podaje jej dokładną lokalizację (na podstawie danych GPS). Dzięki zastosowaniu aplikacji „Ratunek:, ratownicy będą wiedzieć gdzie udać się z pomocą - zachęca Artur Ludwig. Zawsze też należy pozostać w miejscu, z którego zgłasza się pomoc.
Najlepiej jednak dmuchać na zimne. Przed wyprawą w góry, niezależnie czy jest się doświadczonym czy tzw. „weekendowym turystą”, zawsze sprawdzać aktualną pogodę w górach. Nie przeceniać też swoich umiejętności. Zwiedzać owszem ale nie kosztem bezpieczeństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto