Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Panu dzięki oddawajmy”– to hasło VII Orszaku Trzech Króli, który 6 stycznia przejdzie ulicami Zamościa. Znamy program wydarzenia [ZDJĘCIA]

Lila Pietrusiewicz
Lila Pietrusiewicz
Mimo pandemii po raz siódmy Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami miasta. Uroczystości tradycyjnie rozpoczną się Mszą Świętą, tym razem w Parafii pw. Świętego Krzyża w Zamościu.

Strasznie stresująca sytuacja i praca przed nami. Tak naprawdę nie wiemy, co nas czeka. Jednak nawet jeśli będzie możliwość tylko uczestnictwa online, to zobaczymy relację z naszego orszaku a nie innego. W zależności jak będzie – idziemy. Nie przewiduję innego scenariusza. Do uczestniczenia w Orszaku zgłosiły się już Szkoły Podstawowe Nr 2 i Nr 6. Na powietrzu oraz z zachowaniem odległości chcemy iść do stajenki i śpiewać polskie kolędy

– podkreśla Małgorzata Farion, Prezes Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli.

W poprzednich latach liczba koronowanych głów, które gromadziły się jednocześnie na Rynku Wielkim w Zamościu przekraczała najśmielsze oczekiwania Organizatorów Orszaku. W przygotowanie wydarzenia angażowały się dziesiątki podmiotów, w tym liczne szkoły i parafie. Z inicjatywy Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu oraz ks. Tomasza Winogrodzkiego tworzono żywą szopkę ze zwierzętami m.in. kucykiem, kozą, królikami, kaczkami, kurami, kogutami, osłem, gołębiami i indykiem. Na Rynku Wielkim gościli pasterze z paleniskami a prosto z "nieba" aniołowie obsypywali śnieżynkami zgromadzonych mieszkańców miasta i okolic oraz pielgrzymów z dalekich stron świata.

Podczas uroczystości rozdawano śpiewniki z kolędami i chorągiewki, a chętnych częstowano m.in. gorącą herbatę, żołnierską grochówką, "szczodrakami" zamojskimi, "gwiazdkami królewskimi" oraz lukrowanymi pierniczkami. Było jak w niebie i chociaż bardzo mroźnie to temperatura emocji sięgała zenitu.

Hasło VII Orszaku Trzech Króli brzmi: „Panu dzięki oddawajmy”. Są to słowa Jana Kochanowskiego (Pieśń XIII. Księgi Wtóre), najwybitniejszego poety Polski przedrozbiorowej, twórcy polskiego języka literackiego. Orszak Trzech Króli 2021 wyrazi prawdy o Narodzeniu Zbawiciela słowami naszych najwybitniejszych poetów i wieszczów

– informuje Małgorzata Farion.

Zobaczcie, co wydarzy się podczas VII Orszaku Trzech Króli w Zamościu. Tym razem w cieniu pandemii i z zachowaniem reżimu sanitarnego.

6 stycznia 2021r. (w środę) o godzinie 10.30 rozpocznie się Msza Święta w Parafii pw. Świętego Krzyża w Zamościu, która będzie transmitowana przez Katolickie Radio Zamość. Oprawę muzyczną zapewni Zespół „Ale Cantare” z Płoskiego, Gmina Zamość – dyrygent Pani Barbara Rabiega, organista Pan Mariusz Rzeszot.

Około godz. 11.30 – wyjście z kościoła

„Najpiękniejsze polskie kolędy” tanecznym krokiem zaprezentuje Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” przed swoją siedzibą Zamojskim Domem Kultury.

– Bardzo cieszymy się, że Ambasador Kultury Zamościa, Ambasador Polskiej Kultury w kalendarzu wydarzeń Jubileuszu 35-lecia powstania Zespołu rozpocznie Nowy 2021 Rok na Orszaku Trzech Króli i zaprezentuje się, mamy nadzieję w nowych, pięknych strojach, które dopełnią jeszcze bardziej piękna polskich kolęd, z ich wysokim kunsztem literackim, a ZPiT "Zamojszczyzna" zachwyci jak zwykle rewelacyjnym wykonaniem – zaznacza M. Farion.

To będzie wyjątkowa bo pandemiczna edycja orszaku. Liczę, że mieszkańcy wezmą udział we wspólnym kolędowaniu. Cieszymy się, że przesunięte obchody 35-lecia powstania Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna" rozpoczną się Polonezem Historycznym właśnie podczas Orszaku Trzech Króli. Rok 2021 będzie także Rokiem 25-lecia powstania Stowarzyszenia Przyjaciół LZPiT "Zamojszczyzna". Mamy nadzieję, że ten rok, mimo, że pandemiczny, pozwoli na realizację wszystkich wcześniej zaplanowanych wydarzeń

– mówi Anna Polska, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół LZPiT "Zamojszczyzna" oraz Skarbnik Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli.

Scenę biblijną „Narodzenie Zbawiciela” przygotuje i wykona Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu – Starówka Zamojska.

Chęć udziału w nadchodzącym Orszaku Trzech Króli zgłosiliśmy podczas gali podsumowującej Orszak 2020. Sytuacja zagrożenia koronawirusem wymusiła na nas wszystkich konieczność podejmowania działań jak najbardziej ostrożnych i bezpiecznych. Otrzymaliśmy do opracowania i przedstawienia scenariusz jednej ze scen biblijnych (mamy już pomysł, ale konsultujemy go jeszcze z organizatorem Orszaku), jednak jej prezentację uzależniamy od sytuacji, która nas zastanie 6 stycznia 2021 roku

– zwraca uwagę Katarzyna Pleskaczyńska, Dyrektor MDK w Zamościu.

Orszak Trzech Króli to największe jasełka uliczne na świecie. Planujemy podtrzymać tradycję również w tym trudnym czasie, tym bardziej, że mamy genialne Osoby, Grupy i Instytucje, które odważnie i entuzjastycznie zadeklarowały przygotowanie scen biblijnych. Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu z radością podjął się przygotowania i wykonania sceny "Narodzenie Zbawiciela" na Starówce Zamojskiej. Rok temu MDK przygotował pierwszą scenę biblijną "Pokłon pasterzy", w 2021 roku podczas VII OTK w Zamościu będzie to scena "na finał", przed pokłonem Trzech Króli i uczestników Orszaku

– informują Organizatorzy wydarzenia.

Kolędowanie podczas Orszaku i po pokłonie Trzech Króli oraz uczestników Orszaku – Szkoła Muzyczna Yamaha Zamość.

Wkrótce więcej szczegółów wydarzenia!

Szukajcie siebie i swoich znajomych na zdjęciach!

Zobaczcie przebieg uroczystości w poprzednich latach

Orszak Trzech Króli 2017

Orszak Trzech Króli 2018

Orszak Trzech Króli 2019

Orszak Trzech Króli 2020

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto