MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w Lęborku przyciągnęła tłumy mieszkańców zainteresowanych historią swojego miasta

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Noc Muzeów cieszyła się w Lęborku dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów.
Noc Muzeów cieszyła się w Lęborku dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Marcin Kapela
Wyjątkowe wydarzenie, jakim jest Noc Muzeów w Lęborku, dobiegło końca. Z bogatej, pełnej różnorodnych atrakcji oferty, skorzystało wielu mieszkańców. Trafionym pomysłem okazało się oprowadzanie po ratuszu miejskim przez nowego burmistrza Jarosława Litwina. Na finał liczni widzowie podziwiali pokaz ognia przy Wieży Ciśnień.

Noc Muzeów w Lęborku

Lębork po raz kolejny włączył się w obchody Europejskiej Nocy Muzeów. Mieszkańcy tłumnie skorzystali z różnorodnej oferty, poznając historię miasta.

- Pojawiając się w różnych obiektach w centrum miasta, udostępnionych na Noc Muzeów, uważam, że zainteresowanie było bardzo duże - ocenia Mariola Pruska, dyrektor Muzeum w Lęborku. - W tym roku nawiązaliśmy do tematyki "Witajcie w naszej bajce...", więc był Szewczyk Dratewka, który nawiązując do bajki kojarzy się z szyciem, wyrobem średniowiecznych butów. Był Pinokio przy baszcie numer 24 i to atrakcja też cieszyła się dużym zainteresowaniem, bo każde dziecko chciało heblować. To była zabawa z walorem edukacyjnym. W baszcie Lęborskiego Bractwa Historycznego były gry i zabawy średniowieczne. Nie sposób powiedzieć o wszystkich atrakcjach. Bardzo się cieszę, że oprócz mieszkańców Lęborka przyjeżdżają do nas mieszkańcy z innych miejscowości. Dopiero co skończyła się ta Noc Muzeów, a już mieszkańcy oczekują na następną i już dziś zapraszam. Tego dnia miasto długo tętni życiem.

Dyrektor Mariola Pruska podkreśla, że lęborskie Muzeum było jednym z pierwszych na Pomorzu, które zaczęło organizować tematycznie Noc Muzeów.

- To nie tylko otwarcie i zwiedzanie, ale od samego początek była myśl przewodnia. Za nami poszły inne muzea.

Po salach Muzeum przechadzał się Paul Nipkow (w tej roli Zachariasz Frącek), urodzony w Lęborku, niemiecki twórca wynalazku nazywanego tarczą Nipkowa, urządzenia do mechanicznego wybierania obrazu telewizyjnego stanowiącego podstawowy element pierwszych telewizorów i kamer telewizyjnych.

Swoje podwoje na zwiedzających otworzyło Muzeum, Wieża Ciśnień, cztery baszty, wieże zabytkowych kościołów świętego Jakuba Apostoła i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, ratusz miejski.

Burmistrz oprowadzał i opowiadał

Za trafiony pomysł dyrektor Muzeum uznała zwiedzanie ratusza miejskiego z nowym burmistrzem Lęborka Jarosławem Litwinem.

- Bardzo się cieszę, że spotkało się z tak dużym zainteresowaniem, bo urzędnicza przestrzeń ratusza niekiedy przeraża mieszkańców, powoduje dystans. A tu było otwarcie na mieszkańców ze strony burmistrza z jego własnej inicjatywy. Gdybym zagrała w loterii, to obstawiałabym, że ratusz będzie oblegany i tak też było.

Lęborskiej Nocy Muzeów towarzyszył III Festiwal Kultury Dawnej Lębork 2024 organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury. W Wieży Ciśnień widzowie obejrzeli koncert zespołów uczestniczących w festiwalu. Na finał na dziedzińcu odbył się "Niesamowity Teatr Ognia" w wykonaniu Papuga Fire Show.

od 12 lat
Wideo

Urszula i Krzysztof Cugowski. Koncert Fajansowe sny 2024 we Włocławku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto