Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kulinarne podróże: Kuchnia amerykańska

Oprac. KB
Mateusz Malinowski
Mateusz Malinowski Janusz Wójtowicz
Kuchnia amerykańska to wyjątkowy zlepek kultur: indiańskiej, europejskiej, chińskiej i afrykańskiej. Ukształtowały ją dawne plemiona, emigranci czy podróżnicy, odwiedzający oba kontynenty. Wszyscy przywozili ze sobą tradycje swoich krajów, rodzin i przenosili je do kuchni amerykańskiej.

Kuchnia amerykańska to wyjątkowy zlepek kultur: indiańskiej, europejskiej, chińskiej i afrykańskiej. Ukształtowały ją dawne plemiona, emigranci czy podróżnicy, odwiedzający oba kontynenty. Wszyscy przywozili ze sobą tradycje swoich krajów, rodzin i przenosili je do kuchni amerykańskiej.

W Ameryce jada się trzy posiłki dziennie: śniadanie, lunch i późny obiad. Ten ostatni musi się składać z minimum trzech gorących potraw. Dużą wagę Amerykanie przykładają także do śniadań.
Częstym gościem są naleśniki polane syropem klonowym, płatki, soki ze świeżo wyciskanych owoców. Z kolei lunch, spożywany w południe, i jest szybkim posiłkiem przeważnie w cafeterii czy barze. Jego nieodłącznym elementem jest sandwich.

Amerykanie są bardzo przywiązani do obchodzonych w ich kraju świąt. Podczas uroczystych spotkań podają tradycyjne potrawy związane z danym dniem. I tak na Wielkanoc na ich stole gości specjalna szynka.

Nowy Rok witają pieczonym indykiem lub homarem, a dzień urodzin Lincolna świętują, zajadając czysty rosół i fasolkę po bostońsku zapiekaną z boczkiem. Nie możemy zapominać o słynnym Święcie Dziękczynienia, podczas którego na stole królują pieczony indyk oraz placek z dyni. W Dzień Niepodległości Amerykanie z kolei urządzają grilla (barbecue), gdzie prym wiedzie pan domu, smażąc i podając gościom różne rodzaje mięs.

TEKSAŃSKA ZUPA
Składniki:
2 łyżki oliwy z oliwek
1 kg chudego mięsa gulaszowego
1 łyżka soli morskiej
1/2 łyżeczki mielonego pieprzu
1 mała cebula
1/2 łyżeczki zielonego pieprzu marynowanego
2 i 1/2 szklanki bulionu wołowego (może być kostka wołowa)
1 marchew
1 seler
1 pietruszka
5 ząbków czosnku
Sos: ostre warzywa z owocami (może być papryczka chili zmiksowana z mango)

Sposób przygotowania:
Podgrzej oliwę na dużym ogniu. Przypraw mięso gulaszowe solą morską i pieprzem. Gotuj mięso w oliwie tak długo, aż cebula i marynowany pieprz zbrązowieją. Przejdź na mniejszy ogień i zmieszaj zupę z wołowym bulionem. Gotuj na małym ogniu 4 godziny. W trakcie ostatnich 30 minut zmieszaj zupę ze zmiksowanymi warzywami i koktajlem warzywno-owocowym.

ŻEBERKA Z MIODEM I CHILI
Składniki:
1,2 kg żeberek wieprzowych
oliwa do smarowania
2 łyżki chili w proszku
1 łyżka soku z limonki
1 łyżka soli
1/2 łyżki pieprzu

Sposób przygotowania:
Żeberka kroimy co sześć kostek i obsmażamy na oliwie z lewej i prawej strony. Rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni C. Smarujemy ruszt oliwą, a pod nim, w dolnej części piekarnika, ustawiamy blachę wyścieloną folią aluminiową, na którą będzie ściekał tłuszcz. Oliwę, chili, miód, sól, pieprz i sok z limonki mieszamy razem. W powstałej mieszaninie obtaczamy żeberka i wkładamy do piekarnika na ok. 1,5 godziny. W połowie czasu odwracamy żeberka na drugą stronę. Porcja dla 4-6 osób. Najlepiej podawać z frytkami i sałatą skropioną oliwą.

Poleca Mateusz Malinowski, szef kuchni restauracji Mennicza Fusion przy hotelu The Granary we Wrocławiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kiełbaski zapiekane w cieście

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto