Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy można domagać się odsetek?

Marcin Zatorski
Marcin Zatorski, Grupa Doradztwa Prawnego Ex Lege
Marcin Zatorski, Grupa Doradztwa Prawnego Ex Lege
Przez pojęcie odsetek rozumie się zwykle wynagrodzenie za korzystanie z cudzych pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku. Podstawowe znaczenie w praktyce mają przede wszystkim odsetki pieniężne. W systemie gospodarki rynkowej odsetki stanowią z reguły wynagrodzenie za korzystanie z cudzego pieniądza.

RADZI:
Marcin Zatorski
Grupa Doradztwa Prawnego Ex Lege

Odsetki są ściśle związane ze świadczeniem głównym, na przykład ze świadczeniem zapłaty czynszu. W razie zwłoki dłużnika z zapłatą czynszu wierzyciel może żądać zapłaty odsetek od zwłoki. Oznacza to oczywiście, że obowiązek płacenia odsetek nie może powstać bez obowiązku wykonania świadczenia głównego.

Zgodnie z art. 359 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe, których wysokość określa właściwe rozporządzenie Rady Ministrów. Obecnie obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z 4 grudnia 2008 r. w sprawie wysokości odsetek ustawowych (Dz. U. Nr 220, poz. 1434), w którym wysokość odsetek ustalono na 13% w stosunku rocznym. Ta wysokość obowiązuje od 15 grudnia 2008 r. Wcześniejsze rozporządzenie w tym zakresie określało wysokość odsetek ustawowych na poziomie 11,5% (Dz. U. z 2005 r. Nr 201, poz. 1661), które obowiązywało od 15 października 2005 r. Należy uwzględnić wszystkie obowiązujące rozporządzenia w sprawie wysokości odsetek ustawowych w okresie zwłoki dłużnika, by poprawnie obliczyć ich wysokość.

Wygodnie, dla potrzeb własnych, jest skorzystać ze sprawdzonego kalkulatora odsetek ustawowych dostępnego w internecie.

Ustawowy obowiązek płacenia odsetek przewiduje szereg przepisów kodeksowych i pozakodeksowych. Głównym ustawowym tytułem do naliczania odsetek jest art. 481 § 1 k.c. Normuje on obowiązek zapłaty odsetek w razie uchybienia przez dłużnika terminowi świadczenia pieniężnego.

Innym źródłem obowiązku zapłaty odsetek może być orzeczenie sądu lub decyzji innego właściwego organu upoważnionego z mocy określonego przepisu do przyznania odsetek.

Roszczenie o odsetki staje się wymagalne osobno w każdym dniu opóźnienia i w związku z tym przedawnia się osobno za każdy dzień.

Reasumując, odsetki nalicza się od dnia, w którym świadczenie stało się wymagalne, do dnia zapłaty. Jeżeli dłużnik miał zapłacić czynsz do 17 marca 2012 r. to odsetki od zwłoki naliczamy od 18 marca do dnia zapłaty.

Wysokość odsetek może być określona przez strony w umowie, ale maksymalna wysokość odsetek wynikających z tej czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (tzw. odsetki maksymalne). Postanowienia umowne nie mogą wyłączać ani ograniczać przepisów o odsetkach maksymalnych, również wtedy gdy strony dokonają wyboru prawa obcego.

WIĘCEJ PORAD PRAWNYCH

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto