Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice otwierają żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe. Znamy termin

Oprac: MCH
Prezydent Marcin Krupa podjął decyzję o uruchomieniu żłobków i przedszkoli po przerwie wywołanej przez pandemię koronawirusa. Wznowią pracę 1 czerwca.
Prezydent Marcin Krupa podjął decyzję o uruchomieniu żłobków i przedszkoli po przerwie wywołanej przez pandemię koronawirusa. Wznowią pracę 1 czerwca. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
W poniedziałek, 1 czerwca, dzieci w Katowicach będą mogły wrócić do żłobków i przedszkoli, a uczniowie klas I-III do szkół podstawowych. Prezydent Marcin Krupa podjął decyzję o uruchomieniu placówek po przerwie wywołanej przez pandemię koronawirusa. Apeluje jednak do rodziców, aby – jeśli istnieje taka możliwość – pozostawić dzieci w domach oraz byśmy wspólnie przyzwyczajali uczniów do funkcjonowania społecznego w rzeczywistości wzmożonych wymogów sanitarnych.

Władze Katowic początkowo, przypomnijmy, zapowiadały uruchomienie żłobków i przedszkoli 18 maja, potem - 25. Ostatecznie jednak zdecydowały się otworzyć placówki dopiero od poniedziałku, 1 czerwca.

– Decyzja o otwarciu placówek edukacyjnych jest bardzo trudna. Wypełniliśmy wszelkie wytyczne sanitarne GIS w zakresie m.in. konieczności stosowania środków ochrony osobistej, takich jak maseczki, przyłbice, fartuchy, rękawiczki, płyny dezynfekujące czy też odkażania placówek i zasad bezpiecznego spożywania posiłków – wymienia prezydent Marcin Krupa.

– Wdrożyliśmy także własne procedury, by zminimalizować ryzyko zarażenia koronawirusem. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że podjęcia tych wszystkich restrykcyjnych działań minimalizuje ryzyko zachorowania, ale nie jest wstanie go w 100 proc. wykluczyć – podkreśla

Katowice otwierają żłobki i przedszkola. Prezydent apeluje: Kto może, niech zostawi dzieci w domu

Od 1 czerwca w Katowicach zostaną uruchomione żłobki, przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych oraz zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach I-III. Można będzie umówić się także na wizytę w poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz skorzystać ze stacjonarnych konsultacji w szkole

Jak przypomina prezydent, wymóg dostosowania placówek do wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego skutkuje tym, że w czerwcu będą one mogły przyjąć mniej dzieci, co oznacza, że nie dla wszystkich chętnych może wystarczyć miejsc.

– Przykładowo w żłobkach będziemy mogli przyjąć o 56 proc. mniej dzieci w stosunku do łącznej liczby miejsc. Dlatego zarówno ze względów epidemicznych, jak i biorąc pod uwagę ograniczoną liczbę miejsc, apeluję do rodziców, którzy mają możliwość pozostawienia dzieci w domach, by nie posyłali ich do żłobków, przedszkoli i szkół. Te miejsca są najbardziej potrzebne dla rodzin, w których oboje rodzice pracują i nie mają możliwości zapewnienia opieki dla dzieci – w szczególności dotyczy to pracowników służby zdrowia oraz służb mundurowych – podkreśla Marcin Krupa.

Pracownicy katowickich placówek edukacyjnych podczas pandemii są w stałym kontakcie z rodzicami. Od 1 czerwca rodzice zadeklarowali obecność 390 dzieci w żłobkach miejskich, a od połowy czerwca – już 682 dzieci. To oznacza, że wypełniając wymogi GIS, nie dla wszystkich wystarczy miejsca. Podobny problem może wystąpić w katowickich przedszkolach oraz w klasach I – III szkół podstawowych, gdzie zgodnie z aktualnymi wytycznymi w jednej grupie przedszkolnej może przebywać maksymalnie 12 wychowanków, a w wyjątkowych sytuacjach – 14.

– Sytuacja jest dynamiczna. Jak pokazują doświadczenia innych miast liczba dzieci faktycznie przyprowadzonych do przedszkoli i szkół jest mniejsza niż deklarowana. Aby usprawnić przepływ informacji pomiędzy miastem, a naszymi jednostkami – podzieliliśmy je na 27 grup wsparcia. Każda ma swojego koordynatora, co umożliwia bardzo szybkie przekazywanie informacji – tłumacz Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic odpowiedzialny za edukację.

Każdy dyrektor placówki jest zobowiązany do natychmiastowego informowania, bez względu na porę dnia, o ewentualnym zagrożeniu realizacji zajęć opiekuńczo-wychowawczych. – Katowiccy dyrektorzy, poprzez wydział edukacji i sportu Urzędu Miasta Katowice, dzielą się także dobrymi praktykami, doświadczeniem i nowatorskimi rozwiązaniami - podkreśla Bojarun.

Powiatowy Inspektorat Sanitarny dał zielone światło

Do kwestii związanych z otwieraniem placówek edukacyjnych odniósł się także 28 maja Powiatowy Inspektor Sanitarny w Katowicach. W piśmie skierowanym do Urzędu Miasta Katowice czytamy „zaleca się wdrażanie opracowanych przez placówki wszelkich procedur, instrukcji, regulaminów itp. zgodnie z opublikowanymi, wspólnymi wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Edukacji Narodowej adekwatnie do typu placówki. W przypadku uruchomienia placówek zalecam, żeby dyrektor placówki przed jego uruchomieniem przygotował procedury postępowania na wypadek stwierdzenia podejrzenia zakażenia i skutecznie poinformował pracowników, jak należy je stosować, nie zapominając o tym, że wszystkie wprowadzane wymagania, konieczne dla zachowania zdrowia, muszą być przedstawione i wyjaśnione odbiorcom zgodnie z opublikowanymi wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Edukacji Narodowej. Szczególny nacisk należy położyć na profilaktykę zdrowotną dotyczącą samych pracowników placówek, bowiem od ich postępowania i przestrzegania procedur w znacznej mierze zależy zdrowie przebywających w placówkach podopiecznych”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto