Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Joga: czym jest i jak zacząć? [wprowadzenie]

jmkjoga
jmkjoga
W dzisiejszym zabieganym świecie, pełnym pracoholizmu i wszystkiego co "instant", wydawać by się mogło, że joga nie ma racji bytu.

Po co komuś pocić się godzinami, utrzymywać jakieś dziwne pozycje przez dłuższy czas, narażać się na ból i niewygodę, zagłębiać się w swoje ciało i umysł?

Wystarczająco dużo mamy w życiu stresu, niewygodnych sytuacji i bólu, po co jeszcze sobie dokładać kolejne "zadanie do wykonania". Lepiej przecież po pracy usiąść w fotelu, zjeść obfity obiad, włączyć telewizor i "wyłączyć" mózg, który w ciągu dnia już wystarczająco się napracował. A jeśli mamy obolałe ciało, bierzemy odpowiednie środki przeciwbólowe i życie staje się proste, może nie najlepsze jakościowo ale proste i bezpieczne.

Żeby wydostać się z tej stagnacji i niezdrowego trybu życia, musimy zmienić własne zachowanie.

Jeśli to, co obecnie robisz w życiu niekoniecznie prowadzi Cię w najlepszym kierunku, nie jest czymś co daje ci satysfakcję i nie jest niczym przyjemnym, czas aby to zmienić. Żeby dokonać zmiany, trzeba najpierw wiedzieć, co idzie nie tak w naszym życiu, oraz potrzebna jest chęć zmiany i motywacja aby te zmiany wprowadzić.

Wygodne życie w rutynie może i jest bezpieczne ale co ono nam daje? Pustkę, niezadowolenie i w końcu cierpienie.

Joga jest starożytnym systemem, który pomagał ludziom w odszukaniu równowagi życiowej, przez tysiące lat. Dopiero od niedawna stała się "popularna" w świecie zachodnim. Dziś joga jest bardzo powszechna. Jednak do dzisiaj nie jest do końca rozumiana. Jeśli myślisz, że joga jest religią, czymś "mistycznym", negatywnym, przeznaczonym dla specyficznych jednostek, mogę śmiało wyprowadzić Cię z błędu i powiedzieć stanowcze "Nie".

Praktyka jogi może pomóc każdemu, nie ma znaczenia jaka obecnie jest twoja kondycja fizyczna, psychiczna czy duchowa.

Jeśli zdecydujesz się na praktykę jogi, zadaj sobie najpierw kilka pytań:

1. Jakie mam schorzenia fizyczne: czy mam nadwagę, czy chroniczny ból pleców, czy przebyłem operacje. Zastanów się jak twoja kondycja fizyczna może wpłynąć na wybór odpowiednich dla ciebie zajęć jogi.

Jeśli są to poważne schorzenia, może lepiej jest się zastanowić nad prywatnymi zajęciami - tylko ty i nauczyciel, będziesz mógł wtedy zadać wszystkie niezbędne pytania, a zajęcia będą skomponowane specjalnie dla ciebie i twoich potrzeb. Przygotuj się jednak na to, że takie zajęcia będą dużo droższe niż grupowe. Jeśli czujesz, że grupa cię motywuje, ale masz poważne problemy ze zdrowiem, wybierz wykwalifikowanego nauczyciela i zajęcia dla początkujących.

2. Jakie zajęcia cię interesują? Bardziej skoncentrowane na ciele, czy duszy? Łagodne, czy intensywne? Rano czy wieczorem? Jeśli twoim celem jest zrzucenie kilku zbędnych kilogramów, wybierz zajęcia z bardziej dynamicznej formy jogi (Ashtanga, Vinyasa joga).

Ashtanga joga to dynamiczna forma jogi, bardzo angażująca do pracy ciało i umysł. Ruch wykonywania asan zsynchronizowany jest z oddechem, w efekcie czego uzyskujemy płyność przejść pomiędzy asanami. Praktyka zawsze wygląda tak samo, ponieważ Ashtanga joga składa się z sześciu serii. Na zajęciach ćwiczy się zwykle pierwszą, podstawową. Jest to bardzo oczyszczająca praktyka ale wymaga trochę wysiłku.

Vinyasa joga, wywodzi się z Ashtangi, na niej się opiera, też są tu płynne przejścia z pozycji do pozycji ale każde zajęcia są inne. Tu nauczyciel ustala sekwencje, mogą być łagodniejsze lub bardziej intensywne. Jeśli myślisz o czymś bardziej duchowym, może odpowiednia byłaby Kundalini joga.

Kundalini joga to tantryczna metoda jogi, polegająca na umiejętnym pobudzaniu ognistej w swej naturze, siły życia drzemiącej u podstawy kręgosłupa. Jest to zestaw pozycji jogowych i ruchów ze zwróceniem szczególnej uwagi na medytację i pracę z oddechem (pranayama), często używane są mantry.

Najbardziej popularna w Polsce i w Trójmieście jest joga wg metody B.K.S. Iyengara. Metodę jogi Iyengara wyróżnia precyzja nauczania pozycji jogi (asan), oraz maksymalne skupienie uwagi na ciele i sposobie jego ustawienia. Wykorzystuje się tu wiele pomocy do jogi (paski, koce, liny, bloki itp.), które pomagają w pogłębianiu pozycji lub są ułatwieniem dla sztywniejszych lub schorowanych osób.

Bez względu na to jaki styl i nauczyciela wybierzesz, wszystkie style jogi mają kilka cech wspólnych. Słowo joga z sanskryckiego rdzenia "yuj"- "łączyć, jednoczyć, jedność". Co oznacza złączenie siebie z "Ogólnym Bytem", Bogiem. W jodze, uważa się, że wszyscy ludzie są połączeni. Wszystko jest jednym. Ta koncepcja "jedności", może być obca nowym praktykującym jogę. Każdy styl jogi kładzie nacisk na odczuwanie jedności, swojego ciała, siebie z Bogiem, czy siebie ze światem.

Wszystkie style również pomogą ci rozciągnąć mięśnie, skupiają się na prawidłowym oddechu, dzięki któremu pozbywamy się "ton" stresu i czujemy się odmłodzeni i szczęśliwi.

Wszyscy mamy te same 24 godziny każdego dnia. Od ciebie zależy jak je wykorzystasz. Czas, jaki spędzisz lub zainwestujesz robiąc coś, co zaowocuje pozytywnym pomysłem lub pomysłami jest czymś najlepszym co możesz sobie dać.

Joga na pewno jest "pozytywną inwestycją" twojego czasu, która szybko ci się zwróci. Nie musisz praktykować dwóch godzin dziennie siedem dni w tygodniu aby odczuć pozytywny wpływ jogi na zarówno twoje ciało i umysł ale też na całe twoje życie. Za każdym razem kiedy praktykujesz jogę, twoja "inwestycja" zwraca się.

Jeśli uda ci się uczęszczać na zajęcia tylko raz w tygodniu, w porządku, tylko trzymaj się tego planu. Systematyczność jest kluczem. Z czasem może poczujesz, że chcesz praktykować więcej. Pamiętaj, żeby słuchać siebie i swojego ciała.

Tekst ten jest pierwszym z całego cyklu, który będzie przybliżał jogę. Zapraszam do wspólnej podróży.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto