Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeleniogórskie Targi Zawodów Przyszłości, Innowacji i Eksportu już za nami

Renata Stanienda
Jelenia Góra wystąpiła wczoraj (9 października) w roli dolnośląskiej stolicy Zawodów Przyszłości, Innowacji i eksportu za sprawą odbywających się w niej targów o zasięgu wojewódzkim. Organizatorem targów była Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest - Park”, a patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Gospodarki oraz miasto Jelenia Góra. Gościem specjalnym na targach była wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn - Klik.

**Niemal 70 wystawców prezentowało swoje oferty i osiągnięcia w trzech salach wystawowych zlokalizowanych w obiekcie Hali Widowiskowo - Sportowej Park Złotnicza w Jeleniej Górze. Na Targach spotkali się przedsiębiorcy, duże zakłady produkcyjne, uczniowie, przedstawiciele szkół, przedstawiciele specjalnych stref ekonomicznych, izb handlowych, instytucji rządowych oraz samorządowcy z prezydentem Jeleniej Góry Marcinem Zawiłą na czele.
Uczestnicy Dolnośląskich Targów Zawodów Przyszłości, Innowacji i Eksportu mogli zapoznać się z ofertą najbardziej obiecujących na przyszłość i poszukiwanych zawodów, dowiedzieć się jak efektywnie szukać nowych pracowników oraz porozmawiać o formach kształcenia zawodowego. Jak podkreśliła wiceminister Antoniszyn-Klik, klastry edukacyjne powołane w Wałbrzyskiej, Legnickiej i Kamiennogórskiej Specjalnych Strefach Ekonomicznych pomagają dopasować ofertę szkół zawodowych do potrzeb rynku pracy. - Klasy patronackie, targi edukacyjne, wyróżnienia dla najzdolniejszych uczniów, praktyki zawodowe i praca po ukończeniu szkoły w firmach działających na terenie Specjalnych Stref Ekonomicznych, to już się dzieje - powiedziała wiceminister gospodarki. - Resort gospodarki wdraża pilotażowy program "Kształcenie zawodowe dla potrzeb gospodarki”, który jest pomostem między edukacją a biznesem i ma być początkiem systemowych zmian w całym kraju, aby szkoły dopasowywały ofertę kształcenia do tego, co aktualnie dzieje się na lokalnych rynkach pracy. Jeżeli Polska chce mieć silny przemysł, musi mieć wykwalifikowanych pracowników. Dlatego też trzeba zadbać o to, aby szkoły przygotowywały pracowników właśnie dla przemysłu. Można to zrobić tylko w ścisłej współpracy z firmami. Do współpracy na styku nauki i biznesu zobligowane są wszystkie strefy ekonomiczne w Polsce. To właśnie w SSE szkoły i firmy mogą otrzymać wsparcie i poznać sposoby dotarcia ze swoją ofertą do uczniów i pracodawców - podkreślała minister.
Podczas targów odbył się także panel dyskusyjny na temat: „Eksport i Innowacje 2020 - jak będzie. Wpływ rozwoju potencjału kadrowego na wzrost eksportu.” Udział w panelu wzięli:
Ilona Antoniszyn - Klik - wiceminister gospodarki, Barbara Kaśnikowska - prezes Wałbrzyskiej SSE „Invest-Park”, Rafał Jurkowlaniec - prezes Legnickiej SSE, Iwona Krawczyk - prezes Kamiennogórskiej SSE „Małej Przedsiębiorczości”, Monika Ciesielska - Mróz - dyrektor wrocławskiego oddziału Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej „AmCham”, Lilla Jaroń - wicedyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, dr inż. Tadeusz Lewandowski - prodziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej oraz Dominika Ciara - Dyrektor HR Daicel Safety Systems oraz Jerzy Pokój **- przewodniczący Rady Powiatu Jeleniogórskiego.
Targi zakończył energetyczny występ zespołu „Red Lips.”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na karpacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto