Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grillujemy na miejskim rynku czy balkonie? Teoretycznie można

Magdalena Balicka
Magdalena Balicka
"Krakowska" sprawdziła, gdzie legalnie można rozpalić ognisko i biesiadować ze znajomymi

Wraz z nadejściem ciepłych dni w przydomowych ogrodach, na skwerach i balkonach mieszkańcy oddają się grillowaniu.
Unoszący się w powietrzu zapach kiełbasek i dym z paleniska nie wszystkim się podoba. "Gazeta Krakowska" sprawdziła, gdzie można palić grilla czy ognisko, tak by nikomu to nie przeszkadzało.

Bo w bloku, to lepiej nie
- Co rok jest to samo. Kiedy jest ciepło, wiem, co jedzą sąsiedzi z dołu. I oczywiście cały dym idzie do mnie - denerwuje się mieszkanka os. Młodych w Olkuszu. - Uwzięli się na to smażenie kiełbasek na balkonie. Czy nie można tego robić gdzieś na działce czy łące? - pyta kobieta.
Można, ale nie każdy taką działkę ma. A jeśli nawet ma, z lenistwa czasem lepiej pogrillować na balkonie. Tym bardziej że w Olkuszu nie jest to zabronione.
- Jeśli komuś to przeszkadza, może nas powiadomić. My wtedy upominamy grillujących - podkreśla Jacek Węglarz z olkuskiej straży miejskiej.
W chrzanowskich blokach spółdzielczych regulamin zabrania rozpalania grillów na balkonach. - Zdarza się, że w sezonie interweniujemy, by smakosze pieczonych kiełbasek zgasili nawet elektryczne palenisko - przyznaje Robert Matyasik, rzecznik chrzanowskiej policji, dodając, że za złamanie regulaminu i rozpalanie grilla w miejscu do tego niewskazanym grozi mandat w wysokości do 500 złotych.

Hulaj dusza, przepisów nie ma
Teoretycznie grilla czy ognisko robić można na... olkuskim rynku, bo nie ma przepisów tego zabraniających. - Tak naprawdę nie ma zakazu, chyba że ktoś zgłosi, że mu to przeszkadza. Wtedy możemy ewentualnie skierować sprawę do sądu o ukaranie imprezowiczów - mówi Węglarz. Straż miejska może też interweniować, jeśli biesiadnicy zakłócają porządek, piją alkohol, śmiecą.
Ogniska i grilla nie wolno też palić w lesie i 100 metrów od ściany lasu. - Jeśli ktoś łamie te przepisy, straż leśna może upomnieć lub nałożyć mandat - podkreśla Aurelia Surosz z olkuskiego nadleśnictwa.

Grillowiska cieszą się powodzeniem
Najlepiej więc organizować małe imprezy plenerowe na swoich działkach lub miejskich terenach, ale do tego przeznaczonych. I tak na przykład w Bukownie mieszkańcy mają do dyspozycji między innymi tereny w zakolu rzeki Sztoły, które miasto dzierżawi od nadleśnictwa. Są tam ławeczki, kosze na śmieci, można łatwo dojechać autem. - Mieszkańcy bardzo chętnie urządzają tam pikniki - podkreśla Marcin Cockiewicz z Urzędu Miejskiego w Bukownie. Krąg ogniskowy znajduje się też przy zbiorniku Leśny Dwór.
Z kolei w Olkuszu mieszkańcy os. Młodych w ramach inicjatyw społecznych sami wystarali się o miejsce do piknikowania. Na łące został ustawiony duży grill. Są też ławki i kosze. - Niestety, co jakiś czas wandale niszczą grilla. Tak jest też teraz - mówi Jan Durański z os. Młodych.
Dziś o godz. 16 mieszkańcy osiedla spotykają się koło wiaty, by posprzątać, posadzić kwiaty i naprawić grill. Będzie też smażenie kiełbasek. Tym razem przy zastępczym grillu przenośnym.

Nowy grill z paleniskiem czeka na imprezowiczów nad zalewem Gliniak w Bolęcinie. Skwerek urządzili strażacy - ochotnicy.
Rozkoszować się smakiem pieczonej kiełbaski można też nad trzebińskim Balatonem. W przyszłe wakacje będzie tam też miejsce na ognisko.
Mandaty sypią się za to nad zalewem Chechło, gdzie regulamin zabrania rozpalania ognisk a także grilla.- Jakiejś pani przeszkadzał zapach pieczeni i wezwała policję. Wlepili nam stuzłotowy mandat - wspomina Kamil Głuch z Chrzanowa.
Kiełbaskę można za to upiec w chrzanowskich lasach, jednak tylko w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Nadleśnictwo przygotowało zakątki z ławeczkami i miejscem na grilla, w takich punktach, gdzie drzewa nie są narażone na zaprószenie. Jeden z nich znajduje się przy drodze w Kroczymiechu między Chrzanowem a Libiążem. Także w Puszczy Dulowskiej jest miejsce na grilla.

Anna i Piotr Kulawikowie z Chrzanowa wraz z przyjaciółmi: Marysią i Kamilem zamierzają umówić się na grilla. Zgodnie przyznają, że pieczona kiełbaska najlepiej smakuje nad wodą. - Zarządcy obiektów, takich jak zalew Chechło, ośrodki sportowe czy baseny pod chmurką powinni zadbać o kawałek poletka z oznaczonym miejscem na grilla. Wtedy wszystko byłoby jasne - podpowiadają chrzanowianie.
Grillowanie jest fajne, ale może przeszkadzać innym, jeśli rozpalimy go na przykład na plaży. Wystarczy mały podmuch wiatru, by cały dym z popiołem wylądował na leżącym obok sąsiedzie. Do tego dym, który nie każdemu się podoba. Lepiej więc znaleźć miejsce, z dala od tłumu ludzi i drzew narażonych na podpalenie. Najlepiej u przyjaciół lub rodziny z własnym ogródkiem.

Tu wolno grillować
Trzebinia
altana przy placu zabaw na ulicy Parkowej, altana przy placu zabaw na ulicy Granicznej,
altana przy boisku sportowym na ulicy 22 Lipca, zalew Balaton
Piła Kościelecka
altana przy placu zabaw na ul. Zielonej
Bolęcin
grill nad Gliniakiem
Żarki
skwerek przy placu zabaw i stadionie na ul. Klubowej
Libiąż
ogródki działkowe
Zagórze
palenisko na wzgórzu
Olkusz
łąka na os. Młodych
Bukowno
tereny w zakolu rzeki Sztoły
krąg ogniskowy Leśny Dwór
Chrzanów
altana przy drodze w Kroczymiechu
altana w Puszczy Dulowskiej

Kiełbaski można piec nad ogniskiem lub grillować tylko w wyznaczonych do tego miejscach

Grillowany pstrąg z rozmarynem
Grillowane żeberka chili. Na ostro!
Grillowane bakłażany z serem feta
Składniki do pstrąga:
4 sprawione pstrągi, 4 łyżki masła,
4 ząbki czosnku, 3 łyżki oliwy, 4 gałązki świeżego rozmarynu, łyżka natki pietruszki, sól i pieprz
Przygotowanie:
Sprawione pstrągi umyj i osusz. Za pomocą blendera zmiksuj czosnek, igiełki rozmarynu (bez gałązek) i oliwę, dopraw solą i pieprzem. Dwie łyżki zmiksowanej mieszanki wymieszaj z masłem i drobno posiekaną pietruszką. Do wnętrza ryb nałóż masło rozmarynowe, a skórę ponacinaj i natrzyj mieszanką z oliwą i czosnkiem. Odstaw pstrągi na godzinę do lodówki. Rozgrzej grill, nasmaruj ruszt olejem, ułóż na nim pstrągi. Grilluj przez około 15 minut obracając i smarując pozostałą mieszanką. Po podaniu całość nakrop sokiem z cytryny. Można udekorować natką pietruszki lub podać z pieczonym ziemniakiem.

Składniki:
80 dag żeberek wieprzowych, po 6-8 łyżek oleju sojowego i sosu sojowego, 3-4 łyżki czerwonego octu winnego, 2-3 łyżki pikantnego keczupu, 2-3 ostre papryczki chili, 5-cm kawałek imbiru, 3-4 cebule dymki, 2-3 ząbki czosnku, 1-2 łyżki gęstego miodu, po 1 łyżeczce mielonego imbiru i słodkiej papryki, po szczypcie mielonego ziela angielskiego i pieprzu, sól.
Przygotowanie:
Oczyszczone z pestek chili, dymkę oraz obrany imbir i czosnek drobno posiekaj. W misce wymieszaj olej, sos sojowy, ocet winny i keczup. Dodaj posiekane składniki. Dopraw imbirem, papryką, zielem angielskim, pieprzem, solą i wymieszaj. Żeberka umyj i pokrój na kawałki. Posmaruj marynatą i odstaw do lodówki. Do marynaty po wyjęciu żeberek dodaj miód. Posmaruj żeberka. Grilluj 20 minut.

Składniki:
2 bakłażany, 20 dag sera typu feta, 15 dag boczku wędzonego, oliwa, natka pietruszki, bazylia i oregano, papryczka chili, cytryna, sól, pieprz
Przygotowanie:
Umyj bakłażany i osusz je, a następnie pokrój wzdłuż na plastry grubości pół centymetra. Plastry z obu stron posmaruj oliwą. Oczyść papryczkę z pestek i pokrój w cienkie paski. Rozgrzej grill ogrodowy, ułóż plastry na ruszcie, grilluj z obu stron aż zmiękną. Zdejmij bakłażana z rusztu, ułóż na desce. Na każdym plastrz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto