18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektrownie wodne nie wyniosą się do Krakowa (ZDJĘCIA)

RS
fot. Marcin Oliva Soto
Duża jeleniogórska spółka córka energetycznego giganta - firmy Tauron Polska Energia nie wyprowadzi się z Jeleniej Góry. Tauron Ekoenergia, do której należy między innymi 14 elektrowni wodnych w okolicach Jeleniej Góry na Bobrze i Kwisie miała przenieść swą siedzibę do innego miasta. Gdyby do tego doszło podatki, płacone przez tego producenta ekologicznej energii elektrycznej, zasiliłby kasę innego samorządu. Budżet Jeleniej Góry straciłby w ten sposób, ponad 560 tysięcy złotych, które otrzymuje z tytułu podatku dochodowego CIT.

- Jeszcze za rządów PiS pojawił się pomysł przeniesienia siedziby spółki do Krakowa. Na szczęście ten projekt, był niekompetentnie realizowany, dlatego do tego nie doszło – mówi Dariusz Stolarczyk, wiceprezes zarządu grupy Tauron Polska Energia.

Stolarczyk był w przeszłości zawodowo związany z Zakładem Energetycznym w Jeleniej Górze, nie kryje więc zadowolenia, że siedzibą Tauron Ekoenergii pozostanie stolica Karkonoszy.

- To może przełożyć się na poprawę jakości życia mieszkańców Jeleniej Góry, ponieważ płacone przez nas podatki pozostają tu i z roku na rok będą rosły – deklaruje Stolarczyk.

Obecnie do spółki Tauron Ekoenergia należy już 35 elektrowni na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Małopolsce. Niedawno przyłączono do niej sześć elektrowni wodnych w okolicach Krakowa.

- Obecnie jesteśmy jedną z największych spółek w grupie Tauron i jednocześnie jedyną zajmującą się produkcją energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii – mówi jej prezes Małgorzata Wójcik-Stasiak.

Firma sporo inwestuje między innymi w farmy wiatrowe. W najbliższych latach zamierza uruchomić kilka na polskim Pomorzu. W związku z tymi inwestycjami wysokość podatków kilkakrotnie wzrośnie. Szacuje się, że gdy farmy o łącznej mocy 440 MW zaczną produkować prąd, do miejskiej kasy z Ekoenergii, co roku będzie wpływało około 3 mln zł podatków.

Obecnie budżet Jeleniej Góry w sumie inkasuje od jeleniogórskich firm ok 3,8 mln zł z tytułu podatku CIT.

- Cieszę się, że związana od dawna z Jelenią Górą firma energetyczna nie przeniosła swej siedzimy do innego miasta – mówi wiceprezydent Jeleniej Góry Jerzy Lenard.

Według niego byłaby to duża strata, bo bogactwo miasta zależy od zasobności portfela mieszkańców i istniejących w nim firm.

- Każda duża spółka wyprowadzająca się z miasta to nie tylko obniżenie wpływów z podatków, ale także spadek liczby miejsc pracy. A wpływy podatkowe od dochodów mieszkańców też są ważną pozycją w miejskim budżecie – mówi Jerzy Lenard.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na karpacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto