Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Odnowiony zabytek bez opieki

RS
Baszta dawnej bramy zamkowej na jeleniogórskiej starówce w końcu została udostępniona zwiedzającym. Oficjalnie otwarto ją, po remoncie, w sierpniu ubiegłego roku

Przez wiele miesięcy wieża była zamknięta, choć podczas otwarcia władze miasta zapewniały, że zabytek będzie można zwiedzać za kilka tygodni. Dziś, choć można już wejść do jej wnętrza, robi to niewiele osób, bo przy wejściu nie ma nawet najmniejszej informacji o możliwości zwiedzania. Zdezorientowani turyści dopytują przechodniów, czy można wejść na górę.

Na pochodzącym z XVI wieku zabytku urządzono punkt widokowy. By można wejść do wieży obok dobudowano drewniane platformy i schody. Drzwi znajdują się bowiem na wysokości pierwszej kondygnacji. Podczas remontu pozbyto się tynkowej, współczesnej elewacji. Dziś wieża prezentuje się, tak jak została wybudowana przed wiekami, widać kamienie i łączące je spoiny. Miasto wydało na to ponad 850 tysięcy złotych. Władze po zakończeniu remontu zdecydowały, że udostępnianiem wieży zajmie się najemca znajdującej nie nieopodal baszty grodzkiej. Dzierżawcę wyłoniono kilka miesięcy temu.

- W umowie zapisano, że firma ta ma obowiązek umieszczania tablicy z informacją o godzinach otwarcia wieży oraz z numerem telefonu, pod który mogą zadzwonić turyści, by umówić się na zwiedzanie – mówi Hubert Papaj, zastępca prezydenta.

Nie udało się nam porozmawiać z dzierżawcą baszty grodzkiej, bo obiekt był wczoraj zamknięty. Nie wiemy więc dlaczego nie realizuje zapisów umowy.

Remont wieży przy ul. Jasnej był elementem dużego projektu turystycznego, który realizowały polskie i czeskie gminy. W kilkunastu miejscowościach, po obu stronach granicy za unijne pieniądze odnawiano wieże i punkty widokowe. Razem tworzą szlak na polsko-czeskim pograniczu.

Wieża to jedyny zachowany element dawnej bramy zamkowej. W XV w. wjazdu do okalanej murami obronnymi Jeleniej Góry strzegły 3 takie bramy. Najstarsza wzmianka o wieży pochodzi z 18 maja 1549 r., kiedy to pożar miasta zupełnie ją zniszczył. Wkrótce po jej odbudowaniu, 13 lutego 1550 roku, wieża zawaliła się. Odbudowano ją ostatecznie w 1584 roku, dodając jej drewniany hełm pokryty dachówką. Bramę zlikwidowano w 1833. Wyburzanie murów miejskich wzbudziło sprzeciw jeleniogórzan, którzy ok. 1836 r. odbudowali wieżę bramy zamkowej. Ma ona wysokość 17 metrów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na karpacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto