18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Chojnik: Odkrycie archeologów. Podczas wykopalisk znaleziono fundamenty nieznanej wieży

Rafał Święcki
Plan wykopów archeologicznych w 2014 r. na zamku Chojnik
Plan wykopów archeologicznych w 2014 r. na zamku Chojnik Andrzej Mateusiak
Zamek Chojnik: Odkrycie archeologów. Podczas wykopalisk znaleziono fragmenty nieznanej wieży. Naukowcy natknęli się na jej fundamenty. Są one znacznie starsze, niż zachowana baszta.

Podczas prac w „sali sądowej” oraz w otoczeniu otwartej baszty łupinowej z „lochem głodowym”, w dolnej części zamku, dokonano intrygującego i ciekawego odkrycia. Znaleziono fundamenty okrągłej wieży, o średnicy większej niż baszta łupinowa, którą postawiono później.

Zamek Chojnik: Odkrycie archeologów

- Pobrano zaprawę wapienną do badania fizykochemicznego, aby ustalić czas powstania tej budowli. Obecni na wizji lokalnej archeolodzy spekulują na temat wieku nowo odkrytej wieży – informuje Andrzej Mateusiak z PTTK, które jest właścicielem schroniska na Zamku Chojnik.

- Nie wyklucza się, że może ona pochodzić z okresu budowy zamku górnego, oraz że mogła to być wieża samodzielna, w otoczeniu zabudowy z drewna. Jeśli badania zaprawy wapiennej to potwierdzą, to od nowa trzeba będzie pisać historię architektoniczną zamku i poszczególnych faz jego rozbudowy – dodaje Mateusiak.

Prowadzono też prace w zewnętrznej, zachodniej części zamku, na bastionach, poszukując domniemanej baszty zachodniej. Odkopano na razie fragmenty murów oporowych bastionu, a ciąg dalszy badań w tym miejscu planowany jest w przyszłym roku.

Prace wykopaliskowe na Zamku Chojnik trwają od 1 lipca 2014 r. To drugi sezon badań archeologicznych na zamku Chojnik pod kierownictwem prof. dr hab. Jerzego Piekalskiego z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
W ubiegłym roku podczas badań odkryto w zamku górnym - w palatium - sklepioną, jednopoziomową piwnicę, zawaloną prawdopodobnie podczas pożaru zamku w 1675 r. W tym roku dokończono te badania i odkryto, że piwnica miała sklepienie prawdopodobnie kolebkowe o rozpiętości aż 8,4 m. Nie znaleziono śladów filara podpierającego sklepienie. Tak wielka rozpiętość sklepienia z okresu jego powstania jest rzadkością na Śląsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto